Jaro
Začátkem jara dělíme, přesazujeme a hnojíme rostliny, pokud je to nezbytně nutné. Oddenky leknínů a stulíků dělíme jednou za 3-5 let v dubnu a květnu, dokud je voda chladná. Ostatní vodní a bahenní rostliny podle toho, kdy začínají rašit, kdy vidíme, že jsou přerostlé, potřebují zmladit apod. Druhy, které nepřežily zimu, nahradíme jinými neméně zajímavými. Vyčistíme jezírko od nánosů na dně a zbytků listů po zimě.
Léto
Letní období patří mezi vrcholné období květu leknínů a vodních rostlin. Dbáme na čisté listy leknínů, odstraňujeme odkvetlá květenství a suché listy bahenních rostlin. Rovněž kontrolujeme rozšíření řasy, kterou pravidelně odstraňujeme. Koncem léta ukončují svou vegetaci plovoucí rostliny hlavně Eichhornia a Pistia.
Podzim
V podzimním období věnujeme péči zazimování jezírka, dbáme na to, aby případné listí z okolních rostlin nepadalo do jezírka. Použijeme zakrývací síť. Po příchodu mrazíků ořežeme nadzemní části rostlin zhruba 10 cm nad hladinou, aby nepadaly do jezírka. Napadané listy a části rostlin na dně zahnívají, vytváří jedovaté plyny, čímž se zhoršuje kvalita vody a přezimování ryb. Leknínům ostříháme listy. Rostliny citlivé na mráz (Pontederia, Cyperus) posuneme do hlubší vody. Lobelie přikryjeme, během zimy jsou raději ve vlhku než v mělké vodě.
Zima
Zimování vodních a bahenních rostlin u nás probíhá celkem bez problémů. Přezimují zamrzlé v ledu. Lekníny zimují ve spánkovém stavu v pupenech. Plovoucí rostliny jako Salvinia natans přezimují ve formě zimních pupenů na dně nádrže. Eichhornie a Pistie lze přezimovat ve světlých místnostech s teplotou kolem 15 °C. Procento úspěšného zimování je však mizivé a doporučujeme s novou sezonou tyto rostliny koupit nové. Submerzní rostliny přezimují bez problémů pod hladinou.
Datum poslední revize a doplnění: