Jako firma s dlouholetými praktickými zkušenostmi s výstavbou, návrhy či opravami zahradních jezírek, jsme si vědomi toho, že jezírko může představovat různá bezpečnostní rizika. Mohou se vyskytnout problémy, které je třeba zvážit již při prvotní myšlence na zahradní jezírko. Jako vlastník pozemku máme právo si vytvořit svou zahradu dle svých představ, ale je dobré informovat blízké sousedy o plánované výstavbě jezírka nebo vodního prvku na Vaší zahradě. Sousedy by mohlo rušit zurčení potoka, tryskání fontán, a nebo kvákání žab, které se bezpochyby nastěhují, aniž byste to mohli nějak ovlivnit.
Pozemek, na kterém je vybudováno jezírko, je vhodné zabezpečit oplocením. Pokud máme doma děti či domácí zvířata, můžeme bezpečnost jezírka zajistit několika způsoby, které ovšem nikdy nenahradí osobní dozor, a proto nenechávejte malé děti u jezírka bez dozoru! Je dobré dětem riziko vysvětlit, aby si byly vědomy hrozícího nebezpečí. Tak, jako když máte na zahradě bazén, je i u jezírka nejlepší rada naučit děti co nejdříve plavat. Je důležité mít na paměti, že jako vlastníci jezírka jsme odpovědni za nehody a úrazy, které vznikly v souvislosti s provozem jezírka, a kterým by šlo běžně dostupnými prostředky zabránit.
Pokud se rozhodnete jezírko oplotit, měla by být dodržena minimální výška 80 cm a latě postaveny svisle, aby plot nelákal k přelézání. Vrátka v oplocení by měla být uzamykatelná.
Pokud budou u jezírka bývat děti nebo domácí zvířata, je nutné tomu přizpůsobit vstup i výstup do jezírka.
Může být vyrobena ze dřeva, silné plastové nebo ocelové sítě, ale vždy taková, aby unesla váhu dítěte. Je umístěná těsně pod hladinou na pilířích nebo na okrajové mělčině. Tato varianta ochrany před utopením není příliš estetická, nicméně v zájmu většího bezpečí se dá tolerovat. Konstrukce těchto prvků musí být volena tak, že hustota mříže nebo upevnění sítě by neměly umožnit zaklínění končetin nebo zamotání. Z těchto důvodů raději doporučujeme oplocení jezírka, a pokud už použijete pevnou síť, napněte ji svisle, mezi sloupky na břeh jezírka.
Bariéru můžeme vypěstovat např. z hustého rákosí. Rostlinnou bariéru můžeme kdykoliv zrušit či upravit průchodnost v případě, že již nebude potřeba.
Všechny materiály umístěné pod hladinu jezírka jsou velmi kluzké. Kluzkost je způsobena tenkou vrstvou tzv. biofilmu, která velmi brzy vše pokryje. Tomuto povlaku se u jezírek nejde vyhnout a je marné proti němu bojovat. Je vhodné používat v blízkém okolí vodního prvku protiskluzové materiály.
Mostky a lávky musí být kvalitně usazené, dostatečně stabilní a vybavené zábradlím, popřípadě bezpečnostním madlem.
Nezapomeňte před dětmi a zvířaty zajistit i Vaše mini jezírka, která na první pohled za riziko nepovažujete.
Nezapomeňte na možnost prolomení ledu zamrzlé hladiny. Zvláště u jezírek s rybami, u kterých je nutné udržovat nezamrzající část hladiny, bývá led na okrajích těchto otvorů velmi tenký.
Zejména při koupání dětí v jezírku může dojít k nechtěnému napití. Přestože je voda biologicky živá, riziko případných zdravotních potíží je minimální a ve srovnání s náhodným napitím při koupání v přírodních nádržích a rybnících naprosto zanedbatelné.
Při správně zvolené technice k zahradnímu jezírku, určenému ke koupání, není nutné do vody přidávat žádnou chemii. Přípravkům proti vláknité řase se lze vyhnout úplně nebo je používat pouze několikrát za sezonu. Je-li nutné u koupacího jezírka aplikovat některý z přípravků, řídíme se vždy návodem a přesně dodržujeme dávkování. Náhodné požití takto ošetřené vody vám opět neublíží, nicméně se mu snažíme vyhnout. Uvedené platí i pro pití domácích zvířat z jezírka, kdy občasné požití vody ošetřené přípravkem proti řase nevadí, ale vodu, kterou mají k celodennímu užívání, volíme jinou.
Na veškerou elektroinstalaci a použitá zařízení si dávejte velký pozor! Zapojení a opravy může provádět pouze odborník. Trvejte na použití technologie a zařízení, které jsou speciálně určené ke stavbě jezírek a mají požadovanou úroveň ochrany. Instalujte si pojistky zpětného proudu (chrániče). Pokud zároveň využíváte jezírko ke koupání, je nezbytně nutné umístit čerpadlo mimo vodu např. do čerpadlové šachty a zapojit čerpadlo na sucho. Další možností je použít čerpadla s napětím 12 V. Zásada 12V napětí platí také pro osvětlení v jezírku a jeho okolí.
Pro připojení kabelů jezírkových zařízení používejte profesionální, bezpečné zahradní rozvaděče.
Pamatujte na pravidelnou kontrolu a revizi všech použitých zařízení a materiálů!
Například univerzální dlouhé rukavice, rybářská pogumovaná zástěra, multifunkční podložka pod kolena, ochranné rukavice s latexem, ochranné rukavice z hovězí usně.
Datum poslední revize a doplnění: