"Před použitím bakterií vypněte UVC lampu" - najdete to napsané na každém obalu bakterií do jezírka, důrazně Vám to doporučují odborníci v prodejnách, nepřipouští se o tom diskuze na internetových fórech. Je pravdivá tato mantra všech jezírkářů?
Každé prostředí, včetně jezírek, je plné různých druhů bakterií. Část těchto bakterií je pro fungování jezírka naprosto nezbytná a cílem každého majitele jezírka je mít těchto drobných pomocníků co největší počet. Občas se však můžete setkat s přehnanou a ničím nepodloženou péčí a obavami o tyto mikroorganismy, které neodpovídají současným znalostem a ani zkušenostem z praxe.
Co se ví o těch skupinách bakterií, kterých se využívá k biologickému čištění vody?
Z pohledu fungování jezírek nás zajímají bakterie, které jsou schopny rozkládat látky, jež ve vodě nejsou vidět (zejména NH3, NO2). Přirozenou vlastností těchto "filtračních" bakterií je vytvářet na všech površích pod vodní hladinou kolonie, nárůsty nebo-li tzv. biofilmy. Protože většina těchto druhů se dokáže přizpůsobit jak vodnímu, tak suchozemskému prostředí (půdě), pokryjí spolu s miliony dalších bakterií i fólii, štěrk, kameny a samozřejmě filtrační materiály ve filtru. Pokud tyto bakterie mají vhodné prostředí a podmínky k životu, nachází se jich v jezírku a zvláště ve filtru miliardy.
Z hlediska chování a rozmnožování nemají "filtrační" bakterie rády světlo, vyhovuje jim tma nebo přítmí (také proto mají jezírkové filtry víka), a při dostatku živin, minerálů, kyslíku a ploch pro své šíření se uvádí, že jejjich schopnost množit se dělením dosahuje těchto hodnot - jeden jedinec, kterého je možné spatřit pouze elektronovým mikroskopem, se za 8 hodin rozdělí na jeden milion nových jedinců. Což je rychlost pro člověka zcela jistě těžko představitelná.
Nyní uveďme známá fakta o jezírkových UVC lampách
Množství vody, které nimi musí protékat, se odvíjí od objemu jezírka stejně tak jako jejich výkon. Výkon dále ovlivňuje osazení rybami, kdy platí jasné pravidlo - 2 W/1 m3 pro jezírka bez ryb, 3 W/1 m3 pro jezírka s rybami. UVC záření vytváří speciální zářivka, a to pouze v těle UVC lampy, případně u ponorných lamp v omezeném, zabezpečeném prostoru. Ponorné UVC lampy jsou zpravidla umístěné v nerezové komoře, která není součástí filtru. Účinnost zářivkové trubice od prvního uvedení do provozu neustále pomalu klesá - údaje výrobce hovoří o cca tříměsíční době, po kterou je UVC lampa schopna díky intenzitě záření likvidovat bakterie případně viry v protékající vodě. Po této době záření sice stále narušuje buněčnou stěnu mikroskopických řas, ale proti bakteriím a virům je už neúčinné. Po přibližně jednom roku provozu její výkon zeslábne natolik, že postupně přestává stačit i na řasu způsobující zezelenání vody, průhlednost ve Vašem jezírku začne klesat a dále se zhoršuje. Každoroční výměna nové zářivky v UVC lampě a vyčištění ochranného skla (křemíkové trubice) je naprosto nezbytné pro fungování lampy čistící vodu v jezírku od volné řasy.
Fakta důležitá pro tento článek si nyní pro přehlednost shrňme do dvou skupin
Bakterie:
UVC lampy:
Co je možné z těchto dvou shrnutí vyvodit, pokud jde o aplikaci "filtračních" bakterií do jezírka a uváděnou nutnost vypínání UVC lampy?
Ať už do jezírka nebo filtru rozsypáváte, rozléváte či jinak přidáváte přípravky s filtračními, startovacími nebo jinak nazvanými bakteriemi není nutné vypínat UVC lampu. Bakterie usedají a šíří se po plochách. Ta jejich část, která se dostane do vodního sloupce nebo se v něm pohybuje, a byla by i nasáta čerpadlem a zničena UVC zářením, je naprosto zanedbatelná. Zničit UVC lampou bakterie v celém objemu vody jezírka je zcela nemožné i vzhledem k výkonu a schopnostem jezírkových čerpadel. Vypínání UVC lamp je tedy při aplikaci zcela zbytečné a nemůže ovlivnit rychlost ani kvalitu osídlení jezírka a filtru bakteriemi.
Snad by bylo možné v laboratorních podmínkách v pár litrech vody pomocí UVC lampy zničit právě přidané filtrační bakterie. UVC lampa by tedy musela být zapojena k velmi malému množství vody, které by přes ni bylo nezbytné rychle přečerpat. V podmínkách zahradního jezírka, kdy bakterie rozptylujeme po celé ploše hladiny a filtračních komorách, to možné není.
Co se naopak může stát po vypnutí UVC lampy?
Při vypnutí UVC lampy na delší dobu (jeden někdy dokonce doporučované 3 týdny) se to projeví na výskytu volné řasy ve vodním sloupci. Majitel jezírka, který se řídí návodem, radou nebo doporučením, potom často a zcela zbytečně používá nezbezpečné (nejen pro ryby) chemické prostředky k vyčištění sloupce vody nebo si stěžuje prodejci na to, že mu po přidání zakoupených bakterií zezelenala voda. Velmi často zapomene, že právě proto, aby zelenou vodu neměl, používá UVC lampu. A stejně tak často zapomene, že ji před nějakou dobou právě kvůli bakteriím vypnul.
Bakterie tedy do jezírka určitě přidávejte. Vždy na jaře, vždy při nestandardních zásazích do chodu jezírka, můžete i kdykoliv během sezóny, ale UVC lampu nechte zapnutou.
NA ČLÁNKU SE PRACUJE