Najdete nás na Facebooku
Jsme na google+
Náš Pinterest
VSTUP DO E-SHOPU
E-shop

Želva bahenní

Želva bahenní (Emys orbicularis)

Je jediná želva volně se vyskytující (přirozeně) ve střední Evropě a tedy i v ČR. Želva bahenní se řadí mezi přechodné typy. Želvy tohoto typu mají končetiny podobné jako suchozemské želvy a krunýř naopak spíše jako želvy vodní. Samice želvy bahenní může dorůstat až 25 cm, naproti tomu drobný sameček měří jen okolo 15 cm. Samec má oči hnědé, samice nažloutlé.

Výskyt

Želva bahenní se vyskytuje v téměř celé Evropě (vyjma severských států), na Blízkém východě a v severní Africe.

V ČR je chráněna jako kriticky ohrožený druh a její výskyt je zaznamenáván pouze náhodně. Větší šance na její spatření je na Slovensku, i tam je však přísně chráněna. V ČR byla několikrát uměle vysazena, přesto nedošlo ke zvýšení jejich stavů. Většinou se vyskytuje u stojatých vod.

Potrava

Je to želva dravá, živí se převážně malými rybami, obojživelníky, plži, mlži a hmyzem.

Rozmnožování

Želva bahenní přezimuje u dna zahrabána do bahna (to jí zajišťuje stálou teplotu). Hibernuje podle momentálních podmínek 5-7 měsíců (asi od října do dubna). Klade 3-16 vajec. Samice je může zahrabat i poměrně daleko od vody na slunném a nejlépe písčitém břehu. Mláďata se líhnou asi po 100 dnech (při nepřízni počasí ale vylézají až dalšího jara). Pohlavní dospělosti želva dosahuje asi okolo 10 let věku a žít může přes sto let (některé zdroje dokonce uvádějí 120).

Chov v jezírku

Není vhodné chovat tyto želvy v malých jezírkách, kde může docházet k častějšímu kontaktu s rybami a rostlinami. Doporučujeme jezírka 10 m3 a větší. Velikost vypouštěných želv je nutné volit s ohledem na velikost chovaných ryb, protože i Koi kapři mohou napadnout příliš malé želvy. Želvy zimují většinou bez větších problémů na dně jezírka (hloubka 1,5 m a více). Přes zimu nepřijímají potravu a dokáží využívat kyslík rozpuštěný ve vodě. Ke krmení můžeme použít granule pro jesetery vhodné velikosti, rostlinnou část potravy si želvy zabezpečí sami z osázených bahenních rostlin. U tohoto druhu nezapomeňte, že ke každé želvě potřebujete průvodní doklad o nabytí (CITES). Protože je želva studenokrevný živočich je nutné jí vytvořit místo pro slunění. Můžeme použít vhodný kámen, který umožní želvám snadný výstup z vody.

 

 Fotogalerie:

Želva bahenní
Želva bahenní
Želva bahenní
Želva bahenní
Želva bahenní
Želva bahenní


Seznam rubrik v této kategorii

JEZÍRKA BANAT, s.r.o. se sídlem Hněvotín 540, PSČ 783 47, IČ 278 13 070, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 52528, odkaz na OR