Najdete nás na Facebooku
Jsme na google+
Náš Pinterest
VSTUP DO E-SHOPU
E-shop

Skokan štíhlý

Skokan štíhlý (Rana dalmatina, Rana agilis)

Je druh žáby ze skupin hnědých skokanů rodu Rana. Tento druh má velmi nízkou inteligenci a je nápadný hlavně při pohybu krajinou, kdy běžná délka při skoku dosahuje cca do 160 cm a výšky až 80 cm. Další charakteristický znak je i způsob sezení, kdy zadní končetiny jsou uloženy do "pravého úhlu" a patní klouby se dotýkají nebo téměř dotýkají. Mají poměrně slabý hlas, protože zcela postrádají hrdelní rezonátory a zvuky navíc vytváří pod vodou.

Výskyt

Vyskytují se v Evropě, od severovýchodu Španělska až po severní Řecko a západní Turecko. V ČR dává přednost nižším polohám, ačkoliv vystupuje i do podhůří; především v povodí velkých českých řek v teplých křovinách a lesících.

Potrava

Živí se drobnými bezobratlými živočichy. V jeho potravě převládají brouci a jiní členovci.

Rozmnožování

Skokani štíhlí se v ČR probouzí již únoru až dubnu, načež se páří, někdy ještě pod ledem. Kompaktní snůšky vajíček nato kladou samice na vodní rostliny, někdy i poměrně u hladiny. Pulci jsou protáhlí s dlouhým ocasem, před proměnou v dospělce dosahují velikosti zhruba 2-4 cm. Samci dorůstají od 4,7-7,2 cm, samice od 6.7 - 11,6. Tito skokani se následně dožívají až 18–20 let.

 Fotogalerie:

Skokan štíhlý
Skokan štíhlý
Skokan štíhlý
Skokan štíhlý


Seznam rubrik v této kategorii

JEZÍRKA BANAT, s.r.o. se sídlem Hněvotín 540, PSČ 783 47, IČ 278 13 070, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 52528, odkaz na OR