Najdete nás na Facebooku
Jsme na google+
Náš Pinterest
VSTUP DO E-SHOPU
E-shop

Stavba koupacího jezírka

Dřív než začnete s výkopem nového jezírka, je dobré se zamyslet, jak chcete jezírko využívat. Můžete se v něm jen koupat, můžete při koupání plavat mezi svými rybami, využít ho pouze pro chov Koi kaprů a jiných ryb nebo doplnit vaši zahradu o vodní plochu pouze okrasnou s lekníny a bujnou vegetací. Každé jezírko a jeho využití má svá specifika, která je nutné respektovat při jeho stavbě. Vysvětlíme vám základní rozdíly a proč se držet osvědčených postupů.

Jaký je rozdíl mezi koupacím jezírkem a jezírkem pro ryby?

Zásadní rozdíl není žádný, pouze v koupacím jezírku je z bezpečnostních důvodů nutné mít čerpadlo namontováno nasucho tj. buď v šachtě nebo tak, aby neleželo ve vodě, podobně jako se to dělá u bazénu. Má to ten význam, že kdyby došlo k poškození čerpadla nebo přívodního kabelu a selhal by i proudový chránič, hrozí úraz elektrickým proudem. To, jestli jsou v jezírku ryby nebo ne, záleží jen na majiteli, avšak pokud je ryb větší počet, musíte počítat s výkonnější filtrací.

Montáž jezírkových čerpadel nasucho je výhodná pro všechny druhy jezírek z několika důvodů:

  • při poruše jde čerpadlo snadno z šachty demontovat, vyčistit
  • čerpadlo nenasává tolik hrubých nečistot a tím mu prodlužujete životnost
  • nehrozí úraz elektřinou
  • v jezírku je čerpadlo viditelné, nasává vodu shora, nečistoty se zachycují okolo, hadice a kabel jsou viditelné, v šachtě je vše pěkně schované.

Velikost jezírka a umístění

Při rozhodování jak velké bude vaše jezírko, si uvědomte, že čím je větší, tím větší budou nejen pořizovací náklady, ale také ty provozní. Nejen za elektřinu na provoz čerpadel popř. UV lamp, ale i bakteriálních násad a přípravků na potlačení řas, zanedbatelná není ani spotřeba vody. Přestože platí, že jezírka nad 100 m3 nejsou tak choulostivá na výkyv teplot a vodní prostředí je v nich stabilnější, z ekonomických důvodů a z důvodu zvládnutí filtračního procesu je nejvhodnější volit velikost mezi 10 až 50 m3. Pokud jde o umístění jezírka přímo na pozemku, snažíme se vyhnout místům, která jsou na přímém slunci. Nemáme-li jinou možnost, můžeme si pomoct vysazením stromů okolo jezírka, vyššími druhy pobřežních rostlin, lekníny, popřípadě speciálními plovoucími ostrovy z bahenních rostlin. Názor, že v blízkosti jezírka nemají být větší stromy, je mylný. Naopak vzrostlé stromy jsou ozdobou zahrady, vytvářejí stín a tak, jako velké kameny, zásadně přispívají  k přirozenému začlenění vodní plochy do vaší zahrady. Samozřejmě je nutné v těchto případech vhodně přizpůsobit filtraci z důvodu většího spadu listí nebo jehličí.

Hloubka vody by se měla pohybovat od cca 1 m u přítoku do jezírka až po 2 m a více v nejhlubším místě u sání. Správně vyspádované dno zajistí samovolný pohyb nečistot k dnové vpusti. Nebrání-li nám v tom složení terénu, je vhodné se dostat v nejhlubším místě až na tři metry, což vytvoří výborné podmínky pro zimování ryb, zajistí teplotní stabilitu vody a využijeme ji i u koupacích jezírek.

 

Nejčastější omyly a mýty, které se dozvíte o zahradních jezírkách

Zde bychom rádi opravili nesprávné informace někdy doslova bláboly, se kterými se denně setkáváme při kontaktu s našimi zákazníky. Někdy se hodně pobavíme radami kolegů z neodborných prodejen a supermarketů.

Samočisticí jezírko, regenerační štěrkové zóny, čistící rostliny

Bohužel, toto přírodní „perpetum mobile“ na vaší zahradě funguje pouze omezenou dobu nebo vůbec. Dobře je to vidět na rybnících a vodních nádržích. Jen opravdu velmi výjimečně je najdeme v přírodě s průzračnou vodou. Bohužel si k čisté vodě musíme pomoct filtračním systémem a ten musí být správně navržen, aby byl dostatečný. Filtračních způsobů je několik i tzv. štěrková regenerační zóna je filtrace, ale tak jako každý filtr se musí čistit. Musíme si uvědomit, že vrstva jakékoliv filtrační hmoty, přes kterou neproudí voda s živinami pro bakterie je zcela nefunkční. A právě čištění se stává po několika málo letech u štěrkových zón s často mnoha tunami štěrku neřešitelným problémem. Nezbývá než štěrk vybagrovat a nahradit novým, což lze ručně udělat jen stěží a těžká technika v dokončené zahradě, kdy se vegetace kolem hotového jezírka začíná konečně rozrůstat, jistě není dobrým řešením. Dalším způsobem je také proplach štěrků soustavou trubek se silným čerpadlem, s čímž však musíme počítat již před výstavbou jezírka, předem toto do štěrků složitě zabudovat a po dvou, třech letech pak jen doufat, že vše bude řádně fungovat.

Ačkoliv se musíme přiznat, že opravy těchto samočisticích jezírek nás docela slušně živí a rádi je děláme, protože každý krok, který provedeme, znamená podstatné zlepšení kvality vody, doporučujeme se těmto drahým experimentům vyhnout.

Kořenová čistírna

I v případě, že je správně provedená, opět dobře funguje pouze několik roků. Až proudící voda s nečistotami zanese vrstvu štěrku, přestává čistička fungovat a nastává problém s výměnou nebo propláchnutím.

Čištění pomocí rostlinných zón

Každá rostlina napomáhá čištění vody tím, že odebírá z vody živiny a čím méně živin, tím méně řas. Problém je v tom, že i když máte okraje jezírka hustě zarostlé bahenními rostlinami, tyto absolutně nestačí vyčerpat ohromné množství živin a tím nahradit správně fungující filtraci. Potíž je i s vegetační dobou rostlin, protože po zhruba šesti měsících, kdy rostliny naplno „pracují“, přichází šest měsíců odpočinku, během kterých naopak odumřelé listy a stonky ve vodě zahnívají a zhoršují její kvalitu. Rostlinné čištění také nelze jednoduše na jaře spustit a na podzim vypnout, během rozrůstání a zatahování rostliny spotřebovávají opět jen omezené množství živin.

Souhrnem se nedá říct, že tyto systémy nefungují, ale otázkou je jak dlouho? To je závislé na mnoha faktorech a máme za sebou i jezírka, která nevydržela čistá ani první sezónu a museli jsme instalovat dodatečnou filtraci.

Proto používáme externí filtry, které mají vícekomorový mechanicko-biologický systém čištění vody a hlavně se snadno čistí. Tato metoda je vyzkoušená a funguje.

 

Jak správně ukončit okraj jezírka:


Ukončení okraje jezírka » Ukončení fólie pomocí menších kamenů » Ukončení folie pomocí velkých kamenů »

Otevřít stránku s tématem "Jak ukončit okraj jezírka" »Seznam rubrik v této kategorii

JEZÍRKA BANAT, s.r.o. se sídlem Hněvotín 540, PSČ 783 47, IČ 278 13 070, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 52528, odkaz na OR