Poupě se vyvíjí pod vodou a postupně s prodlužováním stonku je vyneseno na hladinu. Pokud bychom leknín se zralým poupětem posunuli hlouběji, poupě by vykvetlo pod hladinou, už by nedorostlo na hladinu. Proto s lekníny, které mají vyvinutá poupata, nemanipulujeme do větší hloubky. Raději počkáme, až odkvete a potom můžeme zvolit patřičnou hloubku, abychom se nepřipravili o vykvetení na hladině. Můžeme tak hloubku rostliny postupně regulovat.
Lekníny kvetou zpravidla dle počasí, obvykle od června do října. Jejich květy se rozevírají mezi 8-11 hodinou a zavírají mezi 15-18 hodinou, dle odrůdy, světové strany, počasí, atd. Barevnost květů je závislá na teplotě, stáří a množství živin. Rovněž proměnlivost barvy je zcela normální jev. Málokterý červený leknín je zcela červený, jedná se spíše o karmínové nebo červenorůžové zbarvení. Stejně jako růžové lekníny přecházejí postupně do bílé barvy. Vůně leknínů může připomínat vanilku, citrony, pomeranč a anýz.
Listy se objevují na hladině od března do dubna. Čerstvě vynořený list bývá vybarven do purpurova, červenohněda a stárnutím zezelená. Zajímavé je také mramorování listů, které se vyskytuje u oranžových nebo žlutých odrůd.
Je to zásobní orgán rostliny pevně ukotven v substrátu pomocí přídavných kořenů. Jsou v něm nahromaděny zásobní látky, které rostlina potřebuje k přežití zimy. Živiny získává ze substrátu, fotosyntézy, nikoliv z vody, tu tedy nečistí.
Leknínům vyhovuje stojatá (popřípadě mírně tekoucí) voda se správným pH (6,8-8,5), slunné stanoviště (alespoň 4-6 hodin slunečního svitu) a pokud možno stabilní teplota vody. Velikost jezírka volíme s hloubkou 40-100 cm a rozlohou alespoň 5 m².
Dělení provádíme zpravidla po 3-4 letech, kdy je rostlina vyčerpaná a nádoba prorostlá kořeny, případně listy vyčnívají nad hladinu, nikoli jen na ni leží. Lekníny množíme počátkem jara, kdy řapíky ještě nejsou narostlé a s rostlinou se lépe manipuluje. Rostlinu vyjmeme z nádoby, oddenky rozřízneme a jednotlivé části s pupenem rozsadíme. V případě, že rostlina je již olistěná, uchováváme po dobu sázení jednotlivé oddenky ve vodě, aby se zamezilo vysušení listů.
Pro lekníny používáme pevné, celostěnné, plastové, raději širší než hlubší nádoby bez otvorů. Díky nim nedochází k vyplavování substrátu do okolní vody a omezí se růst řasy. Velikost nádoby volíme v rozpětí objemu od 5 – 40(60) litrů podle toho, jedná-li se o trpasličí nebo vzrůstné lekníny. Použít můžeme i vědra, škopky, kbelíky.
Volíme přesně určený pro vodní rostliny a lekníny, obohacen o jílovitou složku. Nebo namícháme 4 díly kompostu, 2 díly dobře zetlelého hovězího hnoje (přimícháním nezetlelého bychom podpořili tvorbu řas), 1 díl rašeliny, 1 díl jílu, můžeme obohatit kostní moučkou 1 kg moučky na 30 kg zeminy (1:30)
Dodržujeme zásadu, že do jedné nádoby sázíme vždy jen jednu odrůdu, aby nedošlo k přerůstání jedné bujnější nad druhou méně vzrůstnou odrůdou.
Nádoby naplníme substrátem do ⅓, dostatečně udusáme, můžeme vložit tabletové hnojivo, zasypeme, udusáme, vložíme oddenek, který obsypeme substrátem a dbáme na to, aby byl opět substrát i pod oddenkem. Vrcholový pupen by měl být těsně pod povrchem substrátu. Od okraje nádoby nám stále zůstává asi 10 cm místo pro zasypání substrátu štěrkem a kameny, aby nedocházelo k vyplavování substrátu do okolí a zamezilo se podpoře růstu řas. Rovněž je to ochrana proti vyhrabávání leknínů rybami.
Nádoby zvolna zalejeme vodou, aby došlo k vyplavení vzduchu. Teprve potom je umístíme do jezírka, a po zakořenění do jejich požadované hloubky.
Použitý substrát na vodní rostliny je dostatečně zásobený hnojivem a vystačí až na 3leté pěstování. V případě, že se nám zdá, že lekníny méně kvetou, můžeme použít hnojivé tyčinky, které zasuneme hlouběji do zeminy. Chemická hnojiva používáme opatrně a dbáme na to, aby nedocházelo k jejich vyluhování do vody. Hnojivo uvolněné do vody podporuje růst řas. Zpravidla stačí přihnojování 2-3 rokem.
Lekníny můžeme sázet po celé jaro a léto. Ideálně duben, květen, červen, aby do podzimu stihly zakořenit.
Hloubkou vody je myšlen vždy sloupec vody v centimetrech nad oddenkem. Je uváděn zpravidla v rozmezí od - do, minimální - maximální hloubka. Do minimální hloubky dáváme zpravidla sazenice mladé, tak aby listy sahaly na hladinu, po zesílení rostliny ji ponoříme hlouběji.
Lekníny přezimují nejlépe ve vodě pod ledem. S příchodem zimy odstraníme listy, aby nezahnívaly ve vodě a netvořily se jedovaté plyny. Rostliny však přežijí i v bezmrazých prostorách v nádobách s vodou (sklepy, garáže, verandy) při teplotě do 4 °C, raději světlé než tmavé místnosti.
Pěstujeme je v malých nádobách (mísy, vědra) zpravidla na balkonech, terasách. Hloubka vody je postačující 10-30 cm. Stačí jim 3-5 litrů substrátu, který je každoročně obměňován. Zajistíme dostatečný sluneční svit 4-8 hodin denně. Zimujeme je v nezámrzné hloubce vody od listopadu do února. Pokud nemáme vhodnou nádrž, postačí jiná nádoba, kterou umístíme do bezmrazých prostor na světlé místo.
Datum poslední revize a doplnění: