Najdete nás na Facebooku
Jsme na google+
Náš Pinterest
VSTUP DO E-SHOPU
E-shop

Koi

Je těžké přesně říci, co nás v České republice na Japonsku tolik fascinuje. Je to japonský způsob vytváření zahrad nebo snad pouze odlišnost, naprosto jiný vzhled, tradice, zvyky, příroda i špičková technika? Je to jiné chování Japonců? Směs neuveřitelné pokory a hrdosti zároveň s neobyčejnou tvrdostí až krutostí? Mohl by to být symbol vycházejícího slunce s bílou špičkou hory Fuji a nebo obdobný symbol červené skvrny na temeni mandžunských jeřábů, se kterým je spojena varianta koi Tancho? Obdivujeme nejvíce jezírka s barevnými rybami?

A co naopak? Ví vůbec Japonci, kde leží Česká republika? Drtivá většina ano. Opačné napojení funguje přes klasickou hudbu, památky, architekturu i některé sportovce. Propojení ČR a Japonska je zvláštní a ve srovnání s jinými zeměmi v Asii zcela nadstandardní.

Spousta našich zákazníků obdivuje nádherné japonské zahrady s jezírky, ve kterých plavou japonští barevní kapři - koi. Barevní koi jsou součástí tradice japonských veřejných i soukromých zahrad a chcete-li si kousek Japonska vybudovat i u Vás doma, nejspíše se nevyhnete jezírku s koi.

Koi je vyšlechtěn z divoké formy kapra, který se narozdíl od našeho domácího liší podstatně delším a štíhlejším tvarem těla, který je přizpůsobený původnímu životnímu prostředí kapra - řece.

První křížení kaprů bylo zaznamenáno již před 2000 lety v Číně, odkud se později jejich chov rozšířil do Japonska, kde si časem tyto ryby získaly obrovskou popularitu a staly se symbolem pro štěstí, úspěch a dlouhověkost. Jezírko s Koi nesmí chybět v žádném japonském parku a ceny špičkových chovných jedinců dosahují pro laiky astronomických částek, o čemž je možné se přesvědčit při návštěvách asijských zemí.

Název Koi nebo Nishikigoi se dá z japonštiny přeložit jako brokátová ryba. Žádný jiný druh ryby nedosahuje tolika překrásných barevných kombinací jako Koi kapr. Toho je dosaženo křížením, kterému se věnují na mnoha farmách po celém světě, avšak nejlepších výsledků dosahují hlavně japonští chovatelé. Ti se věnují chovu a šlechtění Koi, který má v této zemi několikasetletou tradici na většinou rodinných farmách po několik generací. Nejvíce chovatelů najdete v japonské prefektuře Niigata, kde mají tyto překrásné ryby dokonce své muzeum i s jezírky. Bohužel i zde platí, podobně jako u nových plemen psů, čím jsou krásnější a "vyšlechtěnější", tím více péče jim musíme věnovat. Méně náročnější varianta chovu Koi, je zvolit tzv. Eurokoi, což jsou barevní kapři vychovaní v Evropě, relativně odolnější, avšak s méně sytými barvami, ohraničením skvrn a tvarem těla, který je méně "doutníkový".

Koi varietyV Česku se začalo s chovem těchto ryb v 80. letech minulého století, kdy byly přivezeny z Japonska první kvalitní chovné kusy. Pokud ryby dělíme dle původu, tak na originální japonské Koi Kapry a tzv. Eurokoi – domácí barevné Koi. Původ ryb má většinou i vliv na jejich zbarvení, sytost barev, rozložení skvrn, tvar těla, hlavy a ploutví. U vybarvení ryb je u evropských odchovů problém hlavně se sytostí červené a bílé barvy, které je velmi těžké dosáhnout, jednak kvůli velmi specifickému složení vody, která je v Japonsku sycená minerály ze sopečného podloží, jednak díky zkušenostem a tradicím chovu Koi v této zemi.

 

Barevné varianty koi

 

Proč je chovat?

Tyto ryby si získají brzy Vaši přízeň svou přítulností. Na rozdíl od jiných domácích mazlíčků nedělají nepořádek, nejsou hluční a nemusí se venčit. U jezírka s Koi se výborně relaxuje, pohled na elegantní pohyby krásně barevných ryb v dobré kondici přináší zklidnění i cosi archaického do Vaší zahrady i mysli.

Při dobrých podmínkách a kvalitním krmení ryby rychle rostou a za pár let mohou dorůst až 100 cm při zachování všech barev.

Čas strávený u Vašeho jezírka se, podobně jako čas strávený na rybách, do života nepočítá, v západní Indii věří, že krmením ryb si zlepšujete svou karmu, což také není k zahození.

 

Nároky koi na jezírko

Koi kapři jsou hejnové ryby, proto se doporučuje chovat minimálně 5 jedinců, čím je jich víc, tím lépe a bezpečněji se ryby cítí. Objem jezírka pro Koi by měl být minimálně několik kubíků, protože ryby při dobrém krmení velmi dobře prospívají a ve větším prostředí ryby dosáhnou větších rozměrů. Jezírko musí být vybaveno kvalitní filtrací a hloubkou jezírka 150 cm a více nejen proto, aby se ryby cítily dobře, ale i proto, aby pohled na čistou vodu s krásnými Koi přinášel majiteli potěšení. Čím větší je hloubka a čím strmější jsou okraje, tím méně se voda v létě přehřívá, vodní prostředí je stabilnější a nevytváří se podmínky pro růst řas.

Vybudování nového jezírka je nejlepší svěřit odborné firmě, kterou pečlivě vybíráme, přičemž si informace ověřujeme z více zdrojů. Pokud se chceme do stavby pustit sami, je vhodné se opět poradit s odborníky a nevycházet ze zahradnických příruček.

krmení Koi

 

Nákup koi

Mimo koi dovezených přímo z Japonska se na trhu můžete setkat s koi, kteří jsou množení v České republice, nebo okolních státech, občas se také Koi dovážejí z Izraele. Základ těchto chovů tvoří matečné ryby dovezené z Japonska, ale další chov a množení pak probíhá různě a s rybami různého původu. To samozřejmě neznamená, že se mezi těmito koi nemohou vyskytnout velmi kvalitní jedinci, nicméně pravděpodobnost je neporovnatelně menší, než u japonských ryb. Tradice chovu a unikátní podmínky zde hrají obrovskou roli. V naší firmě se řídíme heslem, že originál je originál.

 

Rozmnožování

Výtěr koi, ať už pocházejí přímo z Japonska nebo z jiných zemí, není ve větších jezírkách nic mimořádného. Tření probíhá v brzkých ranních hodinách a majitel ho většinou zjistí později ráno podle poničených rostlin v příbřežních zónách a nezvyklé aktivity ryb. V té době už je většina jiker přilepená na podvodní části rostlin a kamenů a ryby je pomalu začínají likvidovat. Bohužel se jim nikdy nepodaří vysbírat všechny jikry a různě velký počet jiker zůstává v jezírku až do vykulení plůdku. 
Proč bohužel? Jakkoliv máte z výtěru koi radost a jakkoliv výtěr svědčí o dobrých podmínkách ve Vašem jezírku, není tato událost příliš žádoucí. Podaří-li se malým rybám přežít do větší velikosti ve vyšším počtu, nastává problém, co s nimi. V jezírku by postupně začaly neúměrně zatěžovat filtrační systém, a protože v drtivé většině nevynikají barvami, je problém je někomu darovat nebo prodat. Často chovatelé vše řeší jejich vypuštěním do rybníků nebo přehrad. Nevhodnost tohoto řešení spočívá nejen v tom, že se tak do přírody dostávají barevně zmutované ryby, které ohrožují původní populace, ale i v tom, že může docházet k šíření různých nemocí, které se vyskytují v jiných zeměpisných podmínkách a populace našich kaprů proti nim nemá obranné látky.

K omezení nechtěných výtěrů tak můžeme paradoxně použít vytírací kartáče, na které se ryby vytřou a následně je nechat vyschnout na slunci.

 

Potrava

Koi jsou, stejně jako ostatní kaprovité ryby, všežravci. Živí se tedy vším, co je ve vodním prostředí k snědku - od stvolů a listů rostlin, přes různé plody a ovoce, až po hmyz a vše živé, co je možné pozřít. Koi tedy rozhodně nejsou potravní specialisté a tomu odpovídá i vyráběná granulovaná potrava. Složení granulí se liší podle období, ve kterém je rybám předkládáme. Jednotlivé druhy krmiv popisujeme v článku o krmivech.

Mimo potravinových doplňků pro koi, které rozhodně doporučujeme pravidelně přidávat na krmivo, lze koi zpestřit jídelníček některými druhy lidské potravy. Koi ochotně přijímají v malém množství např. vařené brambory, čerstvý hrášek, naklíčené obilí (vhodný je zejména ječmen), rozkrojený pomeranč, hlávkový salát, atd. U tohoto příležitostného krmiva je vhodné si nejprve provést test na malém množství. Pokud ryby potravu přijímají, krmíme je po malých dávkách, aby v jezírku nezůstaly žádné zbytky.

Koi nemají žaludek, který je u nich nahrazen pouze rozšířenou částí střeva. V přírodních podmínkách jsou tedy kaprovité ryby nuceny přijímat potravu celý den, i když pouze v malém množství. Nemohou se nasytit na dlouho dopředu, protože by větší množství krmiva neměly kam uložit. Můžete to ostatně pozorovat každý den u jezírka - koi se hlásí o další potravu už hodinu po nakrmení.

Jak tedy koi správně krmit? Z výše uvedeného vyplývá, že pro napodobení chování ryb v přírodě, by bylo nejlepší, předkládat krmení vícekrát za den v malém množství. Záleží na možnostech každého chovatele, kolik má volného času, aby mohl krmit tímto způsobem. Pravděpodobně však většina majitelů koi takové možnosti nemá.
V chovech tržních ryb se často používají automatická krmítka, která uvolňují granulované krmivo v předem nastaveném čase i množství. U jezírka by však toto, na první pohled, ideální řešení mělo spoustu nevýhod. Především odpadá možnost kontroly zdravotního stavu ryb, které při krmení vyjíždějí až k hladině. Automat krmí každý den stejně a při náhlých změnách počasí (kdy se může stát, že ryby během chladného dne přijímají potravu pouze minimálně) může snadno dojít k překrmení. S automatickým krmítkem odpadá i možnost přimíchávání potravních doplňků.

Nejhorším způsobem by bylo vhození většího množství většího krmiva jeden krát za den. Koi by potravu samozřejmě neměli kam uložit a nespotřebované granule by ovlivňovaly kvalitu vody v jezírku.

Nejmenším zlem zůstává způsob krmení jeden krát za den, při kterém nehážeme celou dávku krmiva najednou, ale malá množství podáváme během 15 - 30 minut. Koi zůstávají pod každodenním dohledem, krmivo je možné obohacovat o další přírodní doplňky a během doby strávené krmením máme pod kontrolou i jeho množství. Z výživového hlediska koi nic nechybí, protože krmíme koncentrátem, ne "planou", i když pestrou přírodní potravou. Přidanou hodnotou tohoto způsobu je také to, že si můžeme při krmení koi u jezírka odpočinout a zastavit se v denním běhu.

______________________________________________________________________________________________________________________________

S chovem koi máme dlouholeté zkušenosti. Začínali jsme každý sám na vlastní zahradě, kde jsme v naprosto nevhodných podmínkách, spíše v nádobách než v jezírku, zkoušeli chovat své první ryby. Koi v té době nepřipadali v úvahu, dostupní byli pouze barevní karasi, na kterých jsme získávali základní zkušenosti. O koi jsme snili, četli o nich a posléze si je mohli i koupit. Postupem času se měnila i jezírka a kvalita vody v nich, začínaly být dostupné i hodnotnější ryby a začali se dovážet první koi přímo z Japonska. Vášeň pro chov ryb nás neopustila až do dnešní doby, kdy se originální koi pravidelně importují a kdy je možné si koupit téměř každou barevnou variantu.

Dnes nás chov a prodej koi do určité míry živí, celoživotnímu koníčku se věnujeme profesionálně a jsme připraveni Vám poradit se vším, co je spojeno s těmito nádhernými rybami.

 

Prodej koi zdeFotogalerie:Seznam rubrik v této kategorii

JEZÍRKA BANAT, s.r.o. se sídlem Hněvotín 540, PSČ 783 47, IČ 278 13 070, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 52528, odkaz na OR