Najdete nás na Facebooku
Jsme na google+
Náš Pinterest
VSTUP DO E-SHOPU
E-shop

Koi kapr

Koi kapr je vyšlechtěn z divoké formy kapra, který se narozdíl od našeho domácího liší podstatně delším a hubenějším tvarem těla. První křížení kaprů bylo zaznamenáno již před 2000 lety v Číně, odkud se později jejich chov rozšířil do Japonska, kde si časem tyto ryby získaly obrovskou popularitu a staly se symbolem pro štěstí, úspěch a dlouhověkost. Jezírko s Koi nesmí chybět v žádném japonském parku a ceny špičkových chovných jedinců dosahují pro laiky astronomických částek, o čemž je možné se přesvědčit při návštěvách asijských zemí.

Název Koi nebo Nishikigoi se dá z japonštiny přeložit jako brokátová ryba. Žádný jiný druh ryby nedosahuje tolika překrásných barevných kombinací jako Koi kapr. Toho je dosaženo křížením, kterému se věnují na mnoha farmách po celém světě, avšak nejlepších výsledků dosahují hlavně japonští chovatelé. Ti se věnují chovu a šlechtění Koi, který má v této zemi několikasetletou tradici na většinou rodinných farmách po několik generací. Nejvíce chovatelů najdete v japonské prefektuře Niigata, kde mají tyto překrásné ryby dokonce své muzeum i s jezírky. Bohužel i zde platí, podobně jako u nových plemen psů, čím jsou krásnější a "vyšlechtěnější", tím více péče jim musíme věnovat. Méně náročnější varianta chovu Koi, je zvolit tzv. Eurokoi, což jsou barevní kapři vychovaní v Evropě, relativně odolnější, avšak s méně sytými barvami, ohraničením skvrn a tvarem těla, který je méně "doutníkový".

Koi varietyV Česku se začalo s chovem těchto ryb v 80. letech minulého století, kdy byly přivezeny z Japonska první kvalitní chovné kusy. Pokud ryby dělíme dle původu, tak na originální japonské Koi Kapry a tzv. Eurokoi – domácí barevné Koi. Původ ryb má většinou i vliv na jejich zbarvení, sytost barev, rozložení skvrn, tvar těla, hlavy a ploutví. U vybarvení ryb je u evropských odchovů problém hlavně se sytostí červené a bílé barvy, které je velmi těžké dosáhnout, jednak kvůli velmi specifickému složení vody, která je v Japonsku sycená minerály ze sopečného podloží, jednak díky zkušenostem a tradicím chovu Koi v této zemi.

prodej Koi kaprů zdeFotogalerie:Seznam rubrik v této kategorii

JEZÍRKA BANAT, s.r.o. se sídlem Hněvotín 540, PSČ 783 47, IČ 278 13 070, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 52528, odkaz na OR